Czym jest e-papieros, liquid – wyjaśnienie podstawowych pojęć dla całkiem zielonych w temacie
Co to jest e-papieros (papieros elektroniczny)?
Epapieros (e-papieros, papieros elektroniczny) to urządzenie podobne do inhalatora. Za jego pomocą użytkownik inhaluje mgiełkę powstałą poprzez podgrzanie specjalnego płynu (liquidu).
E-papieros pozwala na zaspokojenie głodu nikotynowego bez przyjmowania ok 4 tysięcy wyjątkowo szkodliwych substancji będących efektem spalania jak ma to miejsce w tradycyjnych papierosach.
Poza tym, że jest znacznie mniej szkodliwy – jest też tańszym zamiennikiem papierosów, ponieważ, jak na razie, nie jest obłożony akcyzą (która stanowi ponad 80% ceny zwykłych papierosów)
Na rynku obecnych jest bardzo wiele typów epapierosów. W uproszczeniu można powiedzieć, że papieros elektroniczny składa się z baterii i parownika.
Początkującym proponuję zacząć od najpopularniejszego zestawu na rynku – składającego się z baterii manualnej typu ego i parownika zwanego clearomizerem. (Clearomizer (czyt:kliromajzer) to jeden z wielu, ale obecnie najpopularniejszy typ parownika.)
Więcej o sprzęcie przeczytasz tutaj:
Jaka bateria do e-papierosa?
Jaki clearomizer – górnogrzałkowy czy dolnogrzałkowy?
Co to jest liquid do e-papierosa?
Liquid (określany też niewłaściwie jako olejek lub soczek) to specjalny płyn do inhalacji za pomocą e-papierosa. Zawiera nikotynę (w różnych stężeniach), substancje bazowe (glikol propylenowy, gliceryna roślinna), aromat (nadający liquidowi określony smak). Może, ale nie musi zawierać substancje konserwujące, regulujące gęstość i kwasowość.
To, w jakim stopniu, e-papierosy wpływają na zdrowie, zależy właśnie w największej mierze od jakości liquidu.
Wbrew pozorom, dobry liquid nie musi być drogi i odwrotnie – drogi liquid wcale nie musi być dobry. Na pewno należy unikać nieznanych liquidów „garażowych” producentów, liquidów sprzedawanych w serwisach aukcyjnych z podejrzanie niską ceną.
Warto wiedzieć, że większość liquidów na światowym rynku pochodzi z trzech firm zlokalizowanych w Chinach. Występują one pod bardzo różnymi nazwami innych „producentów”, którzy po prostu sprzedają je w swoich opakowaniach i pod swoją nazwą (przeważnie w znacznie wyższej cenie niż oryginały)