Wpływ nikotyny na zdrowie w kontekście e-papierosów
1. Czy nikotyna jest rakotwórcza?
Pomimo niektórych opinii badaczy wskazujących na rakotwórczość nikotyny dotychczas nie udało się tego udowodnić. W zwykłych papierosach obecnych jest ponad 4000 substancji chemicznych, które mają udowodnione silne działanie rakotwórcze. Największe zagrożenie stwarza wg dzisiejszego stanu wiedzy sam dym – cząsteczki tlącego się materiału organicznego i gorących, toksycznych gazów. Dla samej nikotyny w czystej postaci takich dowodów do tej pory nie ma.
2. Czy nikotyna jest uzależniająca?
Tak, nikotyna jest silnie uzależniającą substancją. W niskich dawkach wywołuje działanie stymulujące, podnosi tętno i ciśnienie krwi, powoduje wzrost poziomu dopaminy – dokładnie tak samo jak wiele innych substancji uzależniających, chociażby kofeina zawarta w kawie.
Z drugiej strony – istnieje wiele badań dla osób przyjmujących nikotynę w postaci nikotynowej terapii zastępczej (np. plastry) i nie stwierdzono w tych wypadkach ryzyka wpadnięcia w nałóg.
Uzależnienie od e-palenia
W przypadku e-papierosów, oprócz nikotyny, mamy – podobny jak w papierosach – rytuał, dlatego ryzyko nałogu jest większe niż w przypadku nikotynowej terapii zastępczej. Po prostu już sama czynność palenia może być uzależniająca. E-papierosy pozbawione są za to innych substancji psychoaktywnych obecnych w papierosach, dlatego wiele osób nie wytrzymuje i wraca z powrotem do tradycyjnych papierosów. Warto wziąć to pod uwagę – e-papierosy uwolnią cię od ryzyka śmiertelnych chorób, ale i tutaj trzeba wykazać się pewną siłą woli – nie zastąpią one całkowicie doznań dostarczanych przez zwykłe papierosy i całą zawartą w nich „chemię”.
3. Czy nikotyna jest toksyczna?
W dużych dawkach nikotyna jest silnie toksyczną substancją – ale połknięcie większej dawki prawie zawsze wywołuje wymioty – co chroni przed ciężkim zatruciem. Niemniej jednak w przypadku przechowywania stężonej nikotyny (znajdującej się np. w liquidzie) obowiązują takie same surowe zasady bezpieczeństwa jak w przypadku innych niebezpiecznych substancji znajdujących się w domu (lekarstwa, płyny czyszczące itp)
Co z tego wynika jeśli chodzi o e-papierosy?
Po pierwsze – jeśli nie jesteś uzależniony od przyjmowania nikotyny – nie sięgaj po żadne używki, które ją zawierają – a więc także papierosy elektroniczne. Nikotyna silnie uzależnia – zanim się zorientujesz będziesz tracił zdrowie i pieniądze, a w przypadku palenia zwykłych papierosów – narażasz się na śmiertelne niebezpieczeństwo. A przemysłowi tytoniowemu tylko o to chodzi – żebyś był trwale uzależnionym konsumentem kupującym regularnie ich produkty.
Po drugie – jeśli jesteś nałogowym palaczem i inne próby rzucenia nałogu kończyły się fiaskiem – przejdź na dużo bezpieczniejszy sposób przyjmowania nikotyny w postaci e-papierosów, bez balastu 4000 toksycznych substancji zawartych w zwykłych papierosach. E-papierosy umożliwiają też kontrolowanie ilości przyjmowanej nikotyny i używając coraz słabszych liquidów można zejść do bardzo niskiego lub zerowego poziomu. Bardzo wielu osobom udało się w ten sposób rzucić całkowicie palenie. W momencie odzwyczajenia organizmu od przyjmowania nikoytyny większym problemem staje się uzależnienie od samej czynności palenia.
Po trzecie – liquid przechowuj zawsze w bezpiecznych buteleczkach (większość producentów takie oferuje) uniemożliwiających ich otwarcie przez dzieci i w miejscu niedostępnym dla osób, które mogłyby nieświadomie zażyć zawartość. Traktuj je pod tym względem tak samo jak np. lekarstwa czy środki chemiczne.